Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Poniżej zamieszczamy informacje o stronach www gdzie znajdziecie  Państwo materiały  pomocnicze i informacyjne dotyczące Autyzmu.

 Informacje i porady:

 https://jim.org/autyzm/czy-moje-dziecko-ma-autyzm

 Jest to strona Fundacji JiM, która działa aby poprawić jakość codziennego życia osób z autyzmem i ich bliskich. Znajdują się tu podstawowe informacje o tym, jak zdiagnozować i rozpoznać autyzm u dziecka.

 www.facebook.com/ChcemyCalegoZycia

 Na portalu publikowane są historie osób ze spektrum autyzmu i ich bliskich. Kampania zwraca uwagę na przemoc w okresie dzieciństwa i jej konsekwencje w dorosłym życiu osób autystycznych.

 www.ore.edu.pl/2019/04/swiatowy-dzien-swiadomosci-autyzmu

 Strona Ośrodka Rozwoju Edukacji rekomenduje nauczycielom i pedagogom literaturę dotyczącą zaburzeń ze spektrum autyzmu dostępną w formie plików PDF:

 ·      Poradnik „Uczeń z zespołem Aspergera w szkole ogólnodostępnej”

 

·      „Dziecko z autyzmem i zespołem Aspergera w szkole i przedszkolu. Informacje dla pedagogów i opiekunów”. Seria One są wśród nas.

 https://synapsis.org.pl/podcasty

 

Strona Fundacji Synapsis dla dzieci i dorosłych z autyzmem, prezentuje ciekawe podcasty poświęcone tematyce autyzmu.

 https://synapsis.org.pl/materialy-do-pobrania

Publikacje dla rodziców, nauczycieli i specjalistów w formie poradników, instruktaży, zaleceń, oraz materiały promocyjno-informacyjne o obchodzonym 2 kwietnia Światowym Dniu Świadomości Autyzmu:

 

·      Oficjalny plakat "2 kwietnia Świecimy Na Niebiesko"

https://farma.org.pl/autyzm

 

Fundacja Wspólnota Nadziei powstała w 1998 roku. Nadrzędnym celem jej powstania było utworzenie i prowadzenie Centrum Nauki i Życia “Farma”, ośrodka pobytu stałego, pracy, terapii i rehabilitacji oraz rekreacji dla dorosłych osób z autyzmem. Na stronie znajduje się przydatna i praktyczna wiedza o cechach charakteryzujących osoby autystyczne, oraz wykaz małopolskich placówek i organizacji udzielających wsparcia.

Scenariusze zajęć:

 https://jim.org/lekcja-autyzm

 Znajdują się tu scenariusze lekcji dla dzieci i młodzieży na temat autyzmu i tolerancji osób z niepełnosprawnościami.

 http://niebieskiskarb.pl/pdf-autyzm-apteczka-pierwszej-pomocy

Strona Stowarzyszenia „Niebieski Skarb” oferuje bezpłatny dostęp do Informatora dla rodziców i nauczycieli dzieci z niepełnosprawnościami oraz do bajek edukacyjnych dla dzieci w formie plików PDF:

 ·      Kosmita” – książka dla dzieci – pdf do pobrania

 

·      „Hubek Kubek Wstążka – Bajki bez barier – Zespół Aspergera” – książka dla dzieci – pdf do pobrania

 

·      „Czarodziejka – Bajki bez barier – Autyzm” – książka dla dzieci – pdf do pobrania

 

 https://neuroroznorodni.com/asd

 Przydatna baza różnorodnych materiałów pomocniczych w pracy z dzieckiem z niepełnosprawnościami, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera. Warto zwrócić uwagę na przykładowe scenariusze zabaw, gier, zajęć oraz arkusze IPET dla nauczycieli i pedagogów.

https://poradnia2krakow.pl/uroda-aspergerowa

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Krakowie, udostępnia scenariusze zajęć dla dzieci z elementami bajkoterpaii, oparte na książce Podaj Łapkę Misiu autorstwa Krystiana Głuszko. Gotowe pomysły na lekcję znajdują się poniżej:

·      Scenariusz zajęć z elementami bajko terapii "Przybij piątkę misiowi"

 

·      Scenariusz zajęć z elementami bajko terapii "Poznajemy prawdziwego czarodzieja"